7. Šenkův sifon
|
|
Šenkův sifon - povodeň 2006 |
Pohled ze dna vyčerpaného Šenkova sifonu |
Zde končí část jeskyně, která je známá od nepaměti - Stará Býčí skála. Cestu dál uzavírala vodní hladina. Kam až sahala, je vidět podle výrazné vodní čáry. Kdo přišel až do těchto míst, chtěl zde po sobě zanechat památku.
Na pravé stěně vidíte pamětní desku, kterou zde nechal vytesat kníže Alois z Lichtenštejna na památku svých návštěv v letech 1792, 1797 a 1801. Tento muž také nechal upravit nový, pohodlný vchod do jeskyně. Jména pod deskou patří členům jeho doprovodu. Jeskyně prý byla vystlána chvojím a osvětlena mnoha lampami. Místa, kde byly lampy umístěny, jsou dodnes označeny čísly.
Deska na protější stěně připomíná významnou návštěvu císaře Františka II. a jeho manželky Marie Terezie 7.9.1804. (pozn.: Nejedná se o panovnici Marii Terezii - pouze shoda jmen!) Tato deska byla dříve pozlacená, zbytek zlata je vidět na konci jména Theresia. Nelze nepřipomenout, že letos v září oslavíme 200 let od této návštěvy. Pdrobnosti o pamětních deskách najdete v tomto článku.
Šenkův sifon získal své jméno po lesníkovi Aloisi Šenkovi z Josefova, který se jako první pokoušel sifon v roce 1888 překonat na voru.
Fotogalerie VDT - zpráva o činnosti VDT 1912
Do hledání dalšího jeskynního pokračování se vážně pustili až brněnští speleologové v roce 1912. Inženýr Nouackh, vybavený potápěčským skafandrem, se ponořil pod hladinu sifonu a pokusil se zjistit směr dalších chodeb. Přestože najít pokračování se mu nepodařilo, byl jeho pokus velmi významný. Jednalo se totiž o první speleopotápění v Evropě a patrně i na světě. Současně se speleologové pokoušeli razit štolu nad hladinou sifonu. Výsledek jejich činnosti můžete vidět.
Po světové válce se jeskyňáři do Býčí skály vrátili. Navrhli vyčerpat Šenkův sifon a vodu z jeskyně odvést potrubím do Křtinského potoka. Dne 21.11.1920 se podařilo pomocí elektrického čerpadla snížit hladinu sifonu o necelé 3m a objevit takřka 1km Nové Býčí skály. Zde jeskyňáři narazili na vlastní hledaný podzemní tok Jedovnického potoka, přitékající hlubokým sifonem směrem od Rudického propadání. Po proudu sledovali tok až k Odtokovému sifonu.
Po II. světové válce se na Býčí skálu zaměřila pozornost Speleologického klubu v Brně. Protože katastrofální povodeň z roku 1927 opět naplnila Šenkův sifon, bylo nutno zase čerpat. Dne 1.2.1947 byla Nová Býčí skála znovu zpřístupněna. Další postup se ale realizovat nepodařilo.
V roce 1952 se skupina O. Ondrouška pokoušela snížit hladinu sifonu průkopem řečiště. Práce však byly zmařeny jarní povodní, která navrátila potok do původního stavu.
V poválečných letech se také podařilo objevit vývěrovou část Jedovnického potoka. RNDr. A. Sobol se skupinou studentů objevil v roce 1947 jeskyni Barovou, která byla po jeho úmrtí přejmenována na Sobolovu. V jeskyni protéká Jedovnický potok.
V roce 1954 byl při ZK ROH Adast Adamov založen speleologický kroužek s pracovištěm na Býčí skále. V roce 1969 tak znovu začínají práce na zdolání přítokového sifonu. Protože se přes veškerou snahu nepodařilo obejít sifon horními patry, přikročilo se k přípravám na obejití překážky raženou štolou. Vedoucím duchem tohoto projektu se stal RNDr. Rudolf Burkhardt. Směr štoly byl určen teoreticky, na základě geologických znalostí. Tak byla vystřílena štola dlouhá 14m. Úmorná práce způsobila rozvrat uvnitř skupiny a v roce 1975 byly práce zastaveny.
V roce 1976 byla ve skupině Býčí skály provedena reorganizace a byla navázána spolupráce se svazarmovskou skupinou jeskynního potápění Labyrint. Potápěčům se podařilo proniknout 37m do přítokového sifonu a objevit menší volnou prostoru. Tento postup byl velice náročný, protože sifon byl vyplněn tekutými písky, které bylo nutno těžit speciálním "sacím bagrem", poháněným stlačeným vzduchem. Vytěžený prostor bylo třeba pod vodou zajišťovat výdřevou. Nyní byl vytyčen jasný cíl a v roce 1982 se pokračuje v ražení. Ve vzdálenosti 31m jeskyňáři předvrtem narazili na hledanou prostoru. Dne 21.1.1984 byly do prostory spuštěny čerpadla. Čerpáním klesla hladina potoka o cca 2m a podařilo se proniknout za sifon. Podařilo se objevit 380m překrásných prostor, které byly nazvány Prolomená skála. Po vypnutí čerpadel voda vchod opět zaplavila, ale nyní již byl známý další směr štoly. Zbývalo vyrazit 15m.
V roce 1983 bylo za pomoci potápěčů dosaženo spojení jeskyně Sobolova s vývěrem Jedovnického potoka. Proti proudu, směrem k Býčí skále, pronikli až na vzdálenost 100m od Odtokového sifonu.
V roce 1984 byla po usilovné práci dokončena 39m dlouhá štola a zpřístupněna Prolomená skála. Na další postup byli opět pozvání potápěči. 30.12.1984 se jim podařilo koncový sifon proplavat. Následovaly volné prostory v délce 1300m, končící opět sifonem. Do těchto prostor, nazvaných Proplavaná skála potápěči znovu pronikli 16.2.1985. Martin Mičán proplaval i následující sifon a podle nápisu na stěně zjistil, že je u Srbského sifonu - koncového bodu Rudického propadání!
Průzkumy tím ale pochopitelně neskončily. Na základě měření potápěčů byl vypracován projekt na zpřístupnění Proplavané skály další štolou. Ražení štoly začalo v září 1987. Potápěči umístili za sifon radiomaják, podle kterého se určoval směr ražení štoly. Díky obrovskému úsilí byla dne 15.1.1989 štola dlouhá 57,5m dokončena. Bylo spotřebováno 500kg trhavin a cca 900 ks rozbušek.
1.5.1988 se podařilo M. Měkotovi proniknout za odtokový sifon Nové Býčí Skály a objevit jeskyni Májovou, která směřuje do těsné blízkosti jeskyně Sobolova.
Zbývalo už jen jediné - provést průstup celým systémem. O tento téměř sedmikilometrový přechod se pokusili 1.5.1991 současně dvě skupiny speleopotápěčů. Směrem po proudu prošel tým brněnského klubu Labyrint: M. Měkota, L. Laus a J. Nečas. V opačném směru, z Býčí skály do Rudického propadání, prošel pouze A. Pekárek.
Poslední neprozkoumaný kousek podzemního toku byl mezi jeskyní Májovou a Sobolovou. V roce 1992 se potápěčům podařilo spojení potvrdit a projít z jeskyně Sobolovy do Májové.
Celý systém dosáhl délky 12,3km a dostal se tak na druhé místo v žebříčku největších českých jeskyní. Problém Jedovnického potoka byl vyřešen. Podzemní tok Jedovnického potoka je známý v celém jeho průběhu.
I nadále však pokračuje průzkum komínů a odboček jak ve staré části, tak i v nově objevených prostorách. V roce 1999 skupina získala ocenění "Nevětší objevy roku" za průzkum pravé větve Šenkova sifonu - chodby v Kapli a objev Augiášova dómu. V současné době probíhají náročné práce v Hlinitých síních a došlo zde k poměrně rozsáhlým objevům. Celková délka systému tak dosáhla cca 14km.
Veškeré práce v jeskyni, materiál i elektřinu financujeme z vlastních prostředků, nikdo nás za naši práci neplatí a děláme ji ve svém volném čase. Děkujeme za Vaše dobrovolné příspěvky, které budou použity na další výzkum a ochranu jeskyně.
Aleš
Na začátek stránky
8. Nová Býčí skála - Prodloužená prohlídková trasa
V posledních letech jsme prodloužili prohlídkovou trasu přes vyčerpaný Šenkův sifon do Nové Býčí skály, přes Rozvodí k Jedovnickému potoku, přes několik mostů až do Velké síně.
Rozvodí
U Jedovnického potoka
Před Velkou síní
Velká síň
Zde, ve Velké síni končí prodloužená prohlídková trasa.
Nyní se vrátíme stejnou cestou zpět, děkuji za pozornost.
|