WWW.ByciSkala.cz
 
 
Diskuse "První ponory s akvalungy v Býčí skále, 1957-1958"
Zobrazit : témata / vlákna / podle času
Podvodníci v Býčí skále III
Vojtěch A. Gregor [154.20.249.xx]  Před 10 roky
   Oba ponory byly v Přítokovém sifonu. Byl tu ještě další polozapomenutý ponor, v létě téhož roku. Započteme-li lednový pokus na nádech, tedy cekem čtyři pokusy v Přítokovém sifonu. Všechny, tak jako i pozdější pokusy, skončily na jednom faktu: neprůlezný profil. Za nižších průtočných množství se zužuje (uzavírá) dočasně deponovaným fluviálním sedimentem; za vyšších průtoků se sice otevírá, ale průniku zabranuje množství a rychlost vyvrhovaného sedimentu.
V r. 1957 Začínají Jarda a Franta participovat v průzkumu Rudického propadání. Zde nejde o potápění v běžném slova smyslu, ale o průnik nízkými polosifony (za Obřím domem) a lezecký průzkum komínů. Ten v lednu 1958 vyústil v objev vyššího jeskynního patra -- Chodby vzdechů -- a následně v objev dalších 2.5 km vodních jeskyní. V témže roce oba borci a vzápětí také Olin M. začínají ve spolupráci s Vladimírem Panošem s potápěčským průzkumem na dně Macochy (Jalové koryto, Červíkovy j.) a v Tunelu. Tyto práce pokračují v r. 1958 a dále v letech 1959-1962.
V r. 1958 se Jarda nejméně dvakrát potápěl v Barové jeskyni, ve snaze proniknout proti proudu, směrem k odtokovému sifonu Kanonů v Nové BS. Jednou s Frantou P. a jednou s Karlem Krčálem. A tak mě napadá: není ta osoba v potápěčském úboru, považovaná za Vojtu Hlaváčka, Karel Krčál? Výška by odpovídala.
Jardův deník a Pepova encyklopedie neuvádějí jakékoliv potápění v Býčí skále v r. 1958. Na druhé straně však existují kusé zprávy o neptunáckém potápění v Šenkově sifonu v r. 1958. K potápěčskému průzkumu Šenkáče došlo opakovaně v následujících letech, s hlavním cílem prozkoumat přítokové cesty do Kaple.
Tak to by, myslím, pro dnešek a léta Páně 1957-1958 stačilo.
C.   
Re: Podvodníci v Býčí skále III
Martin Golec   Před 10 roky
   Velmi ti Celdo děkuji za cenná fakta, detaily, opravy a zpřesnění, která jsi vyčerpávajícím způsobem k galerii dopsal. Toto téma zatím není přehledně popsáno a zaslouží si pozornosti. S tímto záměrem jsem po delší čas kolektoval cenné fotografie z několika archivů (díky Francimu). Momentálně se připravuje další rozsáhlá galerie ze sbírky Stanislava Vidláka, které doplní býčiskalské potápění dokumenty z Rudického propadání z roků 1958-1959. Dokonce i s Vidlákovo-Nejezchlebovou nepublikovanou mapou RP z roku 1959. Tam se dobře tématicky potkáme i s tvým posledním příspěvkem ve SMB 2013.

Add Karel Krčál: velmi jsem rád za tvé informace o potápění J. Fadrny v Barové jeskyni, o tom jsem nic nevěděl. Tam se asi potkali s K. Krčálem, který tady intenzivně bádal. O něm toho pravda nic moc nevím, ale rád bych věděl (Sobolův student, lezení v Býčině, Rudickém Propadání, vojna, Vysoké Tatry, smrt v roce 1962). Tuto středu jsme našli jeho "lezecký" podpis v Centrálu z roku 1955 (Laďa Hasič Putna). Lezecké legendy o "nemožných průstupech". Je toho málo.

Na tvé další přípisy se těší,

M.
PSPad TinyMCE Zoomify AutoViewer LuckyView LongtailVideo PHP
Návštěvy : [121303], dnes 110 |  | RSS  Data Diskuse | © Copyright
Y2ExYWI