WWW.ByciSkala.cz
 
 
Článek Program na Dny otevřených dveří 2012 Činnost

Letos uplyne 100 let od příchodu VDT (Klub německých turistů) na Býčí skálu. První skupina, která významně započala se snahou prodloužit jeskyni. Oslavíme také 140 let od slavného nálezu J. Wankela v Předsíni Býčí skály.

Štěpán  | 13.12.2011 01:49 | pridej.cz  | Diskuse...[0] | Zobrazeno 921x  

 

 

 

Dny otevřených dveří 2012

100 let bádání na Býčí skále

 

Opět po roce máte možnost navštívit tajemné prostory jeskyně Býčí skála.


5. a 6.května

12. a 13.května

19. a 20.května

 

Prohlídky probíhají od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je cca 90 min. V jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C. Cesty jsou upravené, ale nejsou betonové. Doporučujeme pevnou obuv a nějaké teplejší oblečení (dlouhé kalhoty a mikina).

Pokud budete parkovat v blízkosti Býčí skály, pamatujte, že vaše auto není trezor. I když, v těchto dnech, Policie ČR zvyšuje svoji pozornost, vezměte si cenné věci a doklady s sebou a na sedadlech nenechávejte ležet žádné věci. Byla by škoda, nechat si pokazit výlet vykradeným autem.

Akce se koná se souhlasem Správy CHKO Moravský kras. Účelem prohlídek je umožnit veřejnosti návštěvu této cenné přírodní podzemní lokality. Vybíraný dobrovolný příspěvek pokrývá údržbu a provoz osvětlení akce a speleologickou činnost ZO ČSS 6-01 Býčí skála. Práce všech organizátorů je dobrovolná a neplacená.


Program:*

 • Budou prezentovány dokumenty související s letošním dvojitým výročím. VDT  započalo v roce 1912 první významné badatelské práce v Býčí skále, které měli za cíl odhalit neznámé řečiště Jedovnického potoka. Dále uplynulo 140 let od provedení výzkumu J. Wankelem v roce 1872 v Předsíní Býčí skály a objevu "světoznámého Pohřbu halštatského velmože".
 • Bude nainstalována kostra Medvěda jeskynního (Ursus spelaeus). Exponát zapujčilo Moravské zemské muzeum, Ústav Anthropos.
 • Výstava jeskyních fotografii.
 • Budou se promítat filmy a prezentace spojené s jeskyní a Moravským krasem.      
 • Na louce bude k vidění výroba skleněných korálku. Budete mít možnost zakoupit hotový výrobek nebo si zkusit udělat vlastní.
 • Na louce před Býčí skálou bude občerstvení.
 • Kavárna Tungsram nabídne něco dobrého k pití.
 • K dispozici bude opravené ohniště, na kterém je možnost si opéci špekačky nebo něco jiného.

 

2345. Medvěd jeskynní / Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus). - Petr Koukal

Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus).

 

 

12.5.2012 - Evropský den parků

 • Daniel Říčan zhotovil, poprvé na území ČR, kopii zbroje velmože z Býčí skály, kterou předvede společně s dalšími předměty.
 • Živí Pra-Kelti na Býčí skále
 • Bohatý doplňkový program nejen na Býčí skále a u Staré Huti, údolím jezdí historický autobus.
 • Pořádaný CHKO Moravský kras, městem Adamov, Technickým muzeem Brno, Školským lesním podnikem Křtiny

Více informací naleznete zde.

 

 

12. a 13.5.2012 - Stoletý potápěčský skafandr

 

 • Po roce 1912 se Ing. Günther Nouackh začíná potápět v Býčí skále - v Šenkově sifonu. Jedná se o první speleopotápění v Evropě a dost možná i ve světě. Používá potápěčský skafandr od firmy Westfalia. Bez zkušeností se opakovaně nořil do tajemných jeskynních vod. Později jeho potápěčské pokusy vedou k objevům nových částí jeskyně, zvaných Nová Býčí skála.
 • V rámci tohoto výročí jsme domluvili zapůjčení obdobného skafandru vyrobeného firmou Dräger.Čeká vás jedinečná příležitost spatřit potápěčský skafandr z roku 1912 v jeskyni, než bude napevno instalován do nové expozice v blanenském muzeu. V tomto skafandru se začal Emil Buršík potápět v roce 1921 do Horního jezera v propasti Macocha. Později přebírá skafandr Karel Divíšek a pokračuje v průzkumech podzemního toku řeky Punkvy.


19. a 20.5.2012 - Vzpomínka na oběti pankrácké sekyrárny

 

„Pankrácká" gilotina v Býčí skále


2272. Replika Pankrácké gilotiny - Vladimír Šebeček

Pokud navštívíte Býčí skálu o posledním víkendu dnů otevřených dveří - 19. a 20.května, připravte se na netradiční úvod prohlídky. Předsíň, kde obvykle cesta jeskyní začíná, doznala zásadních změn v roce 1944. Tehdy započaly stavební úpravy, které měly změnit památné Wanklovo archeologické naleziště v podzemní zbrojní továrnu.  Prostora byla odstřelením některých skalních stěn rozšířena a v zadní části se zahájilo betonování podlahy.

A právě v tomto místě si připomeneme osud našich předků, kteří se nehodlali pasivně smířit s nacistickou okupací naší vlasti a zaplatili za to svým životem. Bude zde vystavena funkční replika stínacího stroje, který říšské ministerstvo spravedlnosti nechalo umístit na jaře roku 1943 v tzv. sekyrárně, v Pankrácké věznici v Praze. Do konce války zde bylo popraveno 1 075 lidí včetně 155 žen.

Originální nacistickou gilotinu může spatřit pouze velmi malý počet návštěvníků. Památník Pankrác se nachází v centru fungující věznice a exkurze jsou z pochopitelných důvodů silně omezené. Jsem přesvědčený, že v pochmurné Předsíni Býčí skály, poznamenané pravěkými krvavými obřady i nacistickou devastací bude replika gilotiny působit na naše návštěvníky velmi silně. Poslední víkend rozhodně nebude vhodný pro rodiče s malými dětmi. Těm doporučuji zvolit první dva termíny. Naopak mládež je vítaná. Školní znalosti si mohou doplnit drsnou realitou naší minulosti.

Obvyklá patnácti až dvacetiminutová přednáška bude věnovaná našim odbojářům, kteří ztratili svůj život v pankrácké sekyrárně i na podobně vybavených popravištích v Drážďanech, Berlíně, Vratislavi. Pokud bude zájem, může být vždy ve 12 hodin přednáška poněkud rozšířená připomínkou o téměř dvousetleté historii těchto smrtících strojů, které měly původně odstranit utrpení odsouzenců, ale pak sloužily nejen spravedlnosti, ale i krvavým diktaturám.

 

Vladimír Šebeček

 

 

2297

 

 

Dny otevřených dveří 2011

O činnosti VDT z roku 1912

Dvě jubilea na Býčí skále v roce 2012

 

*V průběhu příprav může dojít ke změně v programu.

 Diskuse "Program na Dny otevřených dveří 2012"

Nejsou žádné příspěvky.

PSPad TinyMCE Zoomify AutoViewer LuckyView LongtailVideo PHP
Návštěvy : [178547], dnes 151 |  | RSS  Data Diskuse | © Copyright
ZjM2ND